Site icon ZiołaNaZdrowo.pl

Co to jest Ashwagandha? Moc cudownej jagody

Wiele nazw zimowej wiśni

Wiśnia zimowa, tradycyjna ajurwedyjska roślina lecznicza, rośnie w Afryce, Chinach, na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowej, ale także na Wyspach Kanaryjskich i na Wyspach Zielonego Przylądka, w Hiszpanii, Grecji, na Sycylii i na Sardynii, znana jest także jako indyjski żeń-szeń. W sanskrycie nosi piękną nazwę Ashwagandha, co tłumaczy się jako „zapach konia”. Skąd pochodzi ta nazwa tak naprawdę do dziś nie udowodniono. Ale my interpretujemy to tak, jak wielu innych: Ashwagandha oznacza roślinę, która budzi w nas siłę, dodaje mocy i witalności. Prawdziwe zioło mocy.

Zgodnie ze swoją botaniczną nazwą Withania somnifera (sominfera = wywołujący sen), roślina ashwagandha, znana w medycynie ajurwedyjskiej od ponad trzech tysiącleci, w tym kraju nazywana jest również jagodą snu – z prostego powodu. Ma pozytywny wpływ na nasze wzorce snu i uspokaja ciało i umysł. I to bynajmniej nie jest wszystko. Co potrafi ashwagandha, jak wygląda roślina i jak się ją stosuje oraz jak to wszechstronne zioło na nas wpływa – to właśnie tutaj dla Was podsumowaliśmy.

Roślina Ashwagandha – od korzenia do jagody

Ashwagandha należy do rodziny psiankowatych. Roślina lecznicza jest mała lub średnia, krzaczasta i właściwie dość niepozorna – poza jaskrawoczerwonymi 5-8 mm jagodami, które tkwią w małych lampionach i przypominają physalis, z którym również jest spokrewniona. Jagoda popielica kwitnie od lipca do września i jest byliną, ale nie jest mrozoodporna. Chociaż wykorzystuje się liście futrzane, łodygi, a także jagody, to decydujące właściwości lecznicze znajdują się w korzeniu.

Podczas gdy na przykład w medycynie ajurwedyjskiej gorzkie jagody są również gotowane w mleku z pieprzem i cukrem trzcinowym, korzeń i liście są zwykle przetwarzane na proszek. Korzeń jest suszony i delikatnie mielony. To właśnie tutaj w korzeniu znajdują się withanolidy, które odpowiadają za szerokie spektrum działania ashwagandhy.

Krótka wycieczka po chemii? Withanolidy oznaczają grupę naturalnie występujących związków chemicznych. Te wtórne związki roślinne występują głównie w roślinach z rodziny nocnych, takich jak ashwagandha.

Oprócz withanolidów ashwagandha zawiera również alkaloidy, cholinę, kwasy tłuszczowe i aminokwasy. Wiśnia zimowa należy do tzw. adaptogenów – alternatywnego terminu medycznego określającego biologicznie aktywne substancje roślinne, które mają pomóc organizmowi w przystosowaniu się do sytuacji zwiększonego stresu fizycznego i emocjonalnego.

Efekt ashwagandhy: z czego znana jest zimowa wiśnia?

Ashwagandha to prawdziwe zioło mocy, super roślina i ajurwedyjska cudowna jagoda.

Na przykład, to wszechstronne zioło lecznicze pomaga nam w nerwowości i wewnętrznym niepokoju, wzmacnia nasze serce, łagodzi nasz stres i może czasami łagodzić niepokój, a nawet być stosowane jako ziołowy środek antydepresyjny. Wiśnia zimowa ma działanie uspokajające, sprzyja zasypianiu, wzmacnia nasz układ trawienny, jest nawet znana jako tradycyjny afrodyzjak i podobno zwiększa potencję. Tymczasem istnieją nawet dowody na to, że ashwagandha aMoże być również stosowany jako suplement w przypadku niedoczynności tarczycy lub choroby Hashimoto.

Nazywany indyjskim żeń-szeniem, pełni w Ajurwedzie podobną rolę jak żeń-szeń w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Ashwagandha jest dobrze tolerowana, ma wszechstronne i niezawodne działanie. Spowalnia również procesy starzenia, zwiększa tolerancję na stres, wydajność i koncentrację. W Ajurwedzie mówi się o typowych zaburzeniach Vata, czyli lękach, zmartwieniach, zaburzeniach snu i trawienia oraz rozstrojach emocjonalnych. Zimowej wiśni udaje się ponownie uspokoić tę Vata dosha swoją skuteczną mocą. Ciało i umysł uczą się radzić sobie ze stresem i odnajdywać wewnętrzny spokój i pogodę ducha. Wywołujące sen, łagodzące lęk, przeciwzapalne, regenerujące, uspokajające, równoważące i redukujące stres: ta cudowna jagoda może właściwie zrobić prawie wszystko. Nie ma prawie żadnych przesłanek, że ashwagandha powoduje skutki uboczne, o ile nie przekracza się zalecanej dawki. Jedynie podawanie kobietom w ciąży i dzieciom nie jest zalecane (podobnie jak w przypadku żeń-szenia), ponieważ nie ma prawie żadnych badań na ten temat. Osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne powinny jednak powstrzymać się od przyjmowania ashwagandhy (jak również innych roślin z rodziny psiankowatych).

Ashwagandha w proszku

Ashwagandha w proszku jest wytwarzana z korzeni wiśni zimowej. Są one starannie zbierane, delikatnie suszone i mielone. Proszek jest przetwarzany np. w formie kapsułek, ale stosuje się go również jako herbatę oraz jako dodatek do jogurtów i smoothies. Ponadto proszek ashwagandhy miesza się również z ciepłym mlekiem.

Wiele osób pamięta jeszcze z dzieciństwa ciepłe mleko. Pomaga wyciszyć się zarówno młodym, jak i starszym, rozgrzewa i relaksuje nas od środka, dobrze smakuje i poprawia samopoczucie. Innymi słowy: jest po prostu dobra dla Ciebie.

Nasza mieszanka ziołowa „Moon Milk” składa się głównie z proszku ashwagandhy. Wymieszany z ciepłym mlekiem owsianym działa nasennie i relaksująco, dlatego często jest pity wieczorem. Dla przyjemnego ciepłego uczucia przed pójściem do łóżka, zdrowego snu i zrównoważonego startu w kolejny dzień. Przepis na Mleko Księżycowe znajdziecie również na blogu.

Źródła:

Exit mobile version