Site icon ZiołaNaZdrowo.pl

9 najlepszych ziół dodających energii

Czy ciągle masz mało energii podczas wykonywania długiej listy codziennych zadań? Czy kofeina jest częstym rozwiązaniem na zwiększenie energii?

Badania pokazują, że niski poziom energii jest powszechną przypadłością, która dotyka większość osób. Podczas gdy kofeina może być krótkoterminowym rozwiązaniem dla zwiększenia energii, często pozostawia ciało i umysł w stanie wyczerpania. Chociaż poprawa niskiego poziomu energii może być trudna, istnieją naturalne sposoby na wsparcie dni o wysokiej energii.

Stosowanie naturalnych ziół na energię to świetny sposób na poprawę poziomu energii bez konieczności polegania na kofeinie.

Niniejszy artykuł zawiera podsumowanie najważniejszych badań naukowych dotyczących najlepszych ziół dodających energii.

Przegląd:

Niski poziom energii jest uważany za stan „znużenia, zmęczenia lub braku energii”. Ludzie często opisują go jako brak wigoru lub witalności w swoim życiu.

W Stanach Zjednoczonych około 38% całej populacji zgłosiło odczuwanie znacznego zmęczenia. Ogólne przyczyny niskiego poziomu energii obejmują przewlekły stres, gorączkowy tryb życia, starzenie się i niektóre choroby, takie jak otyłość, stany zapalne i depresja.

Przewlekły stres jest jedną z najczęstszych przyczyn niskiego poziomu energii z powodu przepracowanej osi HPA. Oś HPA jest odpowiedzialna za uwalnianie glukokortykoidów (kortyzolu), które powodują czujność w sytuacjach stresowych. Jednak przy stałej obecności stresu oś HPA przechodzi w nadbieg, powodując stałe uwalnianie kortyzolu, który wyczerpuje organizm.

Naturalne zioła mogą zmienić reakcję organizmu na stres i poprawić poziom energii, zwłaszcza gdy są spożywane w postaci herbaty ziołowej.

Najlepsze zioła na energię:

Poniżej znajdują się najlepsze zioła poprawiające poziom energii. Wiadomo, że zioła te na różne sposoby wpływają korzystnie na produkcję energii.

1. Rhodiola

Rhodiola to zioło znane z tego, że wspomaga produkcję energii poprzez swoją zdolność do wpływania na wydajność fizyczną i koncentrację umysłową. Uważa się, że jest to jedno z najlepszych ziół dodających energii i motywacji.

W badaniach z udziałem zdrowych ochotników zarówno pojedyncze, jak i wielokrotne dawki ekstraktu z rhodioli miały działanie przeciwzmęczeniowe. Ekstrakt poprawiał również wydajność poznawczą u osób zaangażowanych w stresujące sytuacje.

Przegląd dotyczący stosowania ekstraktu z różeńca górskiego wykazał, że poprawia on ogólne funkcjonowanie mózgu i koncentrację u osób z zespołem przewlekłego zmęczenia. Główny składnik rhodioli, rhodioloside, wykazał działanie stymulujące umysł po podaniu pojedynczej dawki.

Podsumowanie:

Badania wskazują, że rhodiola może zwiększać wydajność fizyczną i koncentrację, ale dodatkowe badania na ludziach byłyby korzystne dla potwierdzenia tych odkryć.

2. Eleuthero

Korzeń Eleuthero jest uważany za jedno z najlepszych naturalnych ziół dodających energii i poprawiających wytrzymałość fizyczną/wydolność sportową.

W badaniu wprowadzającym suplementację eleuthero, naukowcy zaobserwowali, że suplement był w stanie zwiększyć VO2 max (maksymalne zużycie tlenu) o 12% i poprawić czas wytrzymałości o 23% u rekreacyjnie trenujących mężczyzn w wieku studenckim. Te dwa wskaźniki sugerują, że eleuthero wpłynęło na metabolizm tych studentów poprzez oszczędzanie glikogenu.

Podobne 8-tygodniowe badanie wykazało, że 800 mg eleuthero skutecznie poprawiało poziom energii u studentów.mężczyzn. Eleuthero było w stanie poprawić funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i zwiększyć wytrzymałość.

W przeglądzie odkryto, że wielokrotne podawanie eleuthero jest w stanie poprawić energię psychiczną w sytuacjach wysokiego stresu. Eleuthero zwiększa pamięć i koncentrację poprzez „pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego” i zmniejsza aktywność nadnerczy. Zmniejszona aktywność nadnerczy oznacza działanie obniżające poziom stresu.

Ponad 35 badań klinicznych przeprowadzonych w normalnych i stresujących warunkach wykazało, że eleuthero ma zdolność do poprawy energii psychicznej i fizycznej. Badania te obejmowały zdrowych ludzi.

Podsumowanie:

Kilka badań klinicznych na ludziach wykazało, że eleuthero skutecznie poprawia wytrzymałość fizyczną, energię i koncentrację.

3. Schisandra

Jagoda o „pięciu smakach”, schisandra, jest uważana za jedno z najlepszych ziół zwiększających poziom energii i wytrzymałość.

Doniesienia te pochodzą początkowo z Rosji z lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to przeprowadzono badania mające na celu zaobserwowanie efektów i korzyści schisandry dla sportowców lub pracowników wykonujących pracochłonne zawody.

Chociaż badania te są nieuchwytne i trudne do zdobycia, przegląd naukowy podsumowuje niektóre wczesne badania kliniczne na ludziach, które obejmowały schisandrę.

Jedno z badań wykazało, że 2 ml ekstraktu z cytryńca chińskiego miało zdolność do znacznego zwiększenia zdolności do pracy i siły fizycznej mężczyzn. Ekstrakt zwiększył ich zdolności o 24-42% w ciągu 3 godzin.

Inne badanie wykazało, że ekstrakt z nasion schisandry zwiększył zdolność do pracy 19 zdrowych uczestników o 49,2%.

We wcześniejszym badaniu zaobserwowano, że żołnierze biorący udział w 20-kilometrowym biegu narciarskim zauważyli poprawę w zakresie duszności, wyczerpania, poziomu pragnienia i bólu mięśni po podaniu 6 g ekstraktu z nasion schisandry.

Inne badanie wykazało, że podawanie schisandry zwiększyło możliwości fizyczne wysoko wyszkolonych gimnastyków. Nawet po zaprzestaniu podawania, gimnastycy nadal odczuwali korzyści płynące ze stosowania schisandry.

Badanie z 1965 roku z udziałem wioślarzy wykazało, że ekstrakt z cytryńca chińskiego poprawił funkcjonowanie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększył siłę mięśni rąk, zmniejszył utratę wagi i skrócił czas potrzebny na pokonanie wyznaczonych odległości. Ekstrakt podawano w odstępach 1,2 i 3-godzinnych przed wysiłkiem fizycznym.

Podsumowanie:

Według badań, schisandra może być w stanie zwiększyć zdolność do pracy i zmniejszyć skutki uboczne obciążającego wysiłku fizycznego. Konieczne są badania na ludziach w celu dalszego potwierdzenia tych odkryć.

4. Ashwagandha

Ashwagandha to zioło adaptogenne znane ze swojej zdolności do zmniejszania stresu i poprawy poziomu energii.

Badanie kontrolowane placebo z udziałem osób z historią przewlekłego stresu wykazało, że ekstrakt z korzenia ashwagandhy był wysoce skuteczny w obniżaniu poziomu kortyzolu. Zdolność ta wspierała ogólną odporność uczestników na stres, co jest powszechnym wyznacznikiem zrównoważonego poziomu energii.

Inne badanie kontrolowane placebo wykazało, że ekstrakt z ashwagandhy był pomocny w poprawie VO2 max i regeneracji zmęczenia. Naukowcy zauważyli, że wyniki te wykazują korzyści ashwagandhy w zakresie zwiększania wytrzymałości układu sercowo-naczyniowego.

W przeglądzie naukowcy stwierdzili, że suplementacja ashwagandhąEminencja sprzyjała zwiększeniu siły, poprawie wydolności sercowo-naczyniowej i zmniejszeniu zmęczenia. Wyniki te sugerują, że ashwagandha może pomóc poprawić wydolność fizyczną i zmniejszyć zmęczenie mięśni.

Podsumowanie:

Kilka badań wykazuje dowody na zdolność ashwagandhy do obniżania poziomu kortyzolu i zwiększania regeneracji zmęczenia, jednak do potwierdzenia tych ustaleń potrzebne są dalsze badania na ludziach.

5. Cordyceps

Cordyceps to rodzaj grzyba, który jest wysoko cenionym naturalnym środkiem poprawiającym energię. Mówi się również, że może poprawić wytrzymałość i tolerancję na intensywne ćwiczenia.

W badaniu z udziałem 10 ochotników, Cordyceps militaris zwiększył tolerancję na ćwiczenia po 3 tygodniach suplementacji. Naukowcy zauważyli, że długoterminowe badania mogą potwierdzić poprawę wyników.

Inne badanie z użyciem Cordyceps sinensis (cordyceps o takim samym potencjalnym działaniu jak Cordyceps militaris) wykazało, że kapsułki cordyceps były w stanie poprawić wydajność ćwiczeń u zdrowych starszych osób. Kapsułki podawano 3 razy dziennie przez 12 tygodni.

W przeglądzie naukowcy podkreślili energetyczne zdolności cordyceps, wykazując ich potencjał do rewitalizacji narządów zaangażowanych w reakcję na stres. Cordyceps wykazał również zdolność do zwiększenia natlenienia i poprawy ogólnej wytrzymałości fizycznej.

Podsumowanie:

Cordyceps może być korzystny w zwiększaniu wytrzymałości fizycznej i tolerancji ćwiczeń. Dodatkowe badania na ludziach byłyby przydatne w weryfikacji tych odkryć.

6. Żeń-szeń azjatycki

Badania wykazały, że żeń-szeń azjatycki może korzystnie wpływać na wytrzymałość układu oddechowego, skutki zmęczenia i energię psychiczną.

Badanie z 2014 roku z udziałem uczestników z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc wykazało, że żeń-szeń ma zdolność do zwiększania wytrzymałości układu oddechowego poprzez poprawę funkcji płuc. Poprawa zdrowia płuc pozwala na pobieranie większej ilości tlenu do płuc, zwiększając wytrzymałość i pozwalając na wyższą produkcję energii.

W przeglądzie badań żeń-szeń azjatycki wywołał efekt przeciwzmęczeniowy, a także poprawił jasność umysłu i wydajność. Po wielokrotnym podaniu, działanie żeń-szenia było podwójne.

Podsumowanie:

Żeń-szeń azjatycki wykazuje potencjał w zakresie poprawy wytrzymałości oddechowej, sprawności umysłowej i jasności umysłu. Należy przeprowadzić więcej badań klinicznych na ludziach, aby potwierdzić te odkrycia.

7. Maca

Maca, zwłaszcza w postaci kawy maca, jest znana jako jedno z najlepszych ziół dodających energii i zwiększających wytrzymałość.

Naukowcy odkryli, że maca wykazała obiecujące wyniki w zwiększaniu wydajności fizycznej sportowców. Wydajność fizyczna wzrosła średnio o 10,3%, a maksymalna wartość wzrostu zużycia tlenu wyniosła 33,6%. Obserwacje te pokazują, że maca ma zdolność do zwiększania energii fizycznej i wydajności.

W badaniu pilotażowym na małą skalę, maca poprawiła wydajność podczas jazdy na rowerze w okresie 14 dni. Grupa placebo również odnotowała podobny wzrost wydajności po powtórzeniu próby czasowej na rowerze.

Badanie kontrolowane placebo z udziałem zdrowych mężczyzn wykazało, że maca zwiększa zgłaszany przez nich poziom energii.

Podsumowanie:

Kilka badań wskazuje, że maca może poprawiać wydolność fizyczną i energię. Potwierdzenie tych wyników wymaga przeprowadzenia badań na ludziach na dużą skalę.

8. Shilajit

Shilajit to lepka, bogata w minerały substancja, która powstaje w wyniku stopniowego rozkładu roślin na przestrzeni tysięcy lat. Shilajit to jedno z najlepszych ziół dodających energii.

W przeglądzie stwierdzono, że shilajit stymuluje produkcję energii i zwiększa siłę mięśni na dużych wysokościach. Efekt ten można przypisać zawartości kwasu fulwowego w shilajit, który wspomaga dostarczanie minerałów do organizmu.

W badaniu zaobserwowano, że suplementacja shilajit była w stanie promować zwiększoną siłę mięśni u mężczyzn aktywnych rekreacyjnie. Suplement 500 mg był podawany codziennie przez 2 miesiące.

Podsumowanie:

Stwierdzono, że shilajit promuje energię i zwiększa siłę mięśni, ale dalsze badania kliniczne byłyby korzystne w weryfikacji tych ustaleń.

9. Rozmaryn

Rozmaryn to aromatyczne zioło dodające energii psychicznej i fizycznej.

W badaniu z udziałem japońskich mężczyzn zaobserwowano, że ekstrakt z rozmarynu był w stanie poprawić poziom energii i jasność umysłu po 4 tygodniach podawania. Ekstrakt poprawił również poziom zmęczenia, nastrój i funkcje poznawcze.

W niedawnym 4-tygodniowym badaniu interwencyjnym dorosłym z łagodną depresją podawano 8 g ekstraktu z rozmarynu dziennie. Ekstrakt znacząco poprawił poziom zmęczenia po przebudzeniu, a także energię psychiczną. Uczestnicy zgłaszali również zmniejszenie napięcia lękowego.

Podsumowanie:

Kilka badań wskazuje na zdolność rozmarynu do zwiększania energii i jasności umysłu, jednak w celu potwierdzenia tych wyników należy przeprowadzić dodatkowe badania na ludziach.

Typowe objawy braku równowagi energetycznej:

Niski poziom energii jest często objawem poważniejszych problemów zdrowotnych.

Niektóre typowe objawy braku równowagi energetycznej obejmują

Przyczyny i poprawa nierównowagi energetycznej: Â

Niski poziom energii może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Zajęcie się tymi czynnikami może pomóc poprawić równowagę energetyczną w organizmie i zwiększyć produkcję energii.

Niektóre typowe przyczyny niskiego poziomu energii obejmują:

Zbadanie różnych wyborów dotyczących stylu życia może przyczynić się do wzrostu poziomu energii i złagodzić pierwotną przyczynę braku równowagi.

Niektóre zmiany stylu życia, które mogą poprawić poziom energii, obejmują

Certyfikowany dietetyk i trener fitness Rohan Arora twierdzi, że należy dążyć do zdrowej diety bogatej w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Te produkty są pełne składników odżywczych, które organizm potrzebuje do wydajnego funkcjonowania i produkcji energii„.

Zauważa, że „trening siłowy wszystkich głównych grup mięśni (nóg, bioder, pleców, brzucha, klatki piersiowej, barków i ramion) dwa razy w tygodniu to kolejny świetny sposób na zwiększenie poziomu energii. Dlaczego?Będziesz spalaćkalorie nawet wtedy, gdy nie ćwiczysz, ponieważ mięśnie spalają więcej kalorii w spoczynku niż tłuszcz„.

Zarówno nowoczesna opieka medyczna, jak i zmiany stylu życia, mogą znacząco wpłynąć na poziom energii. Wdrożenie stosowania naturalnych ziół i środków w celu poprawy energii może zapewnić zapobiegawcze i aktywne korzyści dla równowagi energetycznej.

Wnioski:

Zrównoważone spożycie i wydatkowanie energii jest niezbędne dla wysokiej jakości życia i trwałego zdrowia.

Jak wspomniano wcześniej, naukowo udowodniono, że różne naturalne zioła poprawiają energię i równowagę energetyczną.

Niezależnie od tego, czy chodzi o regulację osi HPA, zwiększoną wydajność fizyczną, poprawę funkcji mózgu, czy też zwiększenie funkcji układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, istnieje wiele sposobów na poprawę poziomu energii.

Należy pamiętać, że bardzo ważne jest, aby skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia przy rozważaniu dodatkowych zmian w codziennej rutynie.

Araki R, Sasaki K, Onda H, Nakamura S, Kassai M, Kaneko T, Isoda H, Hashimoto K. Effects of Continuous Intake of Rosemary Extracts on Mental Health in Working Generation Healthy Japanese Men: Post-Hoc Testing of a Randomized Controlled Trial. Składniki odżywcze. 2020 Nov 20; 12 (11): 3551. doi: 10.3390/nu12113551. PMID: 33233510; PMCID: PMC7699484.

Ashraf SA, Elkhalifa AEO, Siddiqui AJ, Patel M, Awadelkareem AM, Snoussi M, Ashraf MS, Adnan M, Hadi S. Cordycepin for Health and Wellbeing: A Potent Bioactive Metabolite of an Entomopathogenic Cordyceps Medicinal Fungus and Its Nutraceutical and Therapeutic Potential. Molecules. 2020 Jun 12;25(12):2735. doi: 10.3390/molecules25122735. PMID: 32545666; PMCID: PMC7356751.

Azzolino D, Arosio B, Marzetti E, Calvani R, Cesari M. Stan odżywienia jako mediator zmęczenia i jego podstawowych mechanizmów u osób starszych. Składniki odżywcze. 2020 Feb 10; 12 (2): 444. doi: 10.3390/nu12020444. PMID: 32050677; PMCID: PMC7071235.

Bonilla DA, Moreno Y, Gho C, Petro JL, Odriozola-Martínez A, Kreider RB. Wpływ Ashwagandhy (Withania somnifera) na wydolność fizyczną: Systematic Review and Bayesian Meta-Analysis. J Funct Morphol Kinesiol. 2021 Feb 11; 6 (1): 20. doi: 10.3390/jfmk6010020. PMID: 33670194; PMCID: PMC8006238.

Chandrasekhar, K., Kapoor, J., & Anishetty, S. (2012). Prospektywne, randomizowane, podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo badanie bezpieczeństwa i skuteczności wysokoskoncentrowanego ekstraktu z korzenia ashwagandhy o pełnym spektrum działania w zmniejszaniu stresu i lęku u dorosłych. Indian journal of psychological medicine, 34(3), 255-262. https://doi.org/10.4103/0253-7176.106022

Chen, S., Li, Z., Krochmal, R., Abrazado, M., Kim, W., & Cooper, C. B. (2010). Wpływ Cs-4 (Cordyceps sinensis) na wydajność ćwiczeń u zdrowych osób w podeszłym wieku: podwójnie ślepa próba z kontrolą placebo.lled trial. Journal of alternative and complementary medicine (New York, N.Y.), 16(5), 585-590. https://doi.org/10.1089/acm.2009.0226.

Gonzales, G. F., Gonzales, C., & Gonzales-Castañeda, C. (2009). Lepidium meyenii (Maca): roślina z wyżyn Peru – od tradycji do nauki. Forschende Komplementarmedizin (2006), 16(6), 373-380. https://doi.org/10.1159/000264618.

Hall KD, Heymsfield SB, Kemnitz JW, Klein S, Schoeller DA, Speakman JR. Bilans energetyczny i jego składniki: implikacje dla regulacji masy ciała. Am J Clin Nutr. 2012 Apr;95(4):989-94. doi: 10.3945/ajcn.112.036350. Erratum in: Am J Clin Nutr. 2012 Aug;96(2):448. PMID: 22434603; PMCID: PMC3302369.

Herman JP, McKlveen JM, Ghosal S, Kopp B, Wulsin A, Makinson R, Scheimann J, Myers B. Regulation of the Hypothalamic-Pituitary-Adrenocortical Stress Response. Compr Physiol. 2016 Mar 15; 6 (2): 603-21. doi: 10.1002/cphy.c150015. PMID: 27065163; PMCID: PMC4867107.

Hill JO, Wyatt HR, Peters JC. Znaczenie bilansu energetycznego. Eur Endocrinol. 2013 Aug;9(2):111-115. doi: 10.17925/EE.2013.09.02.111. Epub 2013 Aug 23. PMID: 29922364; PMCID: PMC6003580.

Hirsch, K. R., Smith-Ryan, A. E., Roelofs, E. J., Trexler, E. T., & Mock, M. G. (2017). Cordyceps militaris poprawia tolerancję na ćwiczenia o wysokiej intensywności po ostrej i przewlekłej suplementacji. Journal of dietary supplements, 14(1), 42-53. https://doi.org/10.1080/19390211.2016.1203386

Junghaenel DU, Christodoulou C, Lai JS, Stone AA. Demographic correlates of fatigue in the US general population: results from the patient-reported outcomes measurement information system (PROMIS) initiative. J Psychosom Res. 2011 Sep;71(3):117-23. doi: 10.1016/j.jpsychores.2011.04.007. Epub 2011 Jul 18. PMID: 21843744; PMCID: PMC3744100.

Keller, J. L., Housh, T. J., Hill, E. C., Smith, C. M., Schmidt, R. J., & Johnson, G. O. (2019). Wpływ suplementacji Shilajit na wywołany zmęczeniem spadek siły mięśniowej i poziomu hydroksyproliny w surowicy. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 16(1), 3. https://doi.org/10.1186/s12970-019-0270-2

Kuo, J., Chen, K. W., Cheng, I. S., Tsai, P. H., Lu, Y. J., & Lee, N. Y. (2010). Wpływ ośmiotygodniowej suplementacji Eleutherococcus senticosus na wytrzymałość i metabolizm u ludzi. The Chinese journal of physiology, 53(2), 105-111. https://doi.org/10.4077/cjp.2010.amk018.

Loy BD, Cameron MH, O’Connor PJ. Postrzegane zmęczenie i energia są niezależnymi stanami jednobiegunowymi: Supporting evidence. Med Hypotheses. 2018 Apr;113:46-51. doi: 10.1016/j.mehy.2018.02.014. Epub 2018 Feb 19. PMID: 29523293; PMCID: PMC5846196.

Komitet ds. Diety i Zdrowia Krajowej Rady ds. Badań Naukowych (USA). Dieta i zdrowie: Implications for Reducing Chronic Disease Risk. Washington (DC): National Academies Press (US); 1989. 6, Kalorie: Całkowite spożycie makroskładników odżywczych, wydatek energetyczny i zapasy energii netto. Dostępne na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK218769/

Panuganti KK, Nguyen M, Kshirsagar RK. Otyłość. [Zaktualizowano 2022 maja 2 r.]. W: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Dostępne na stronie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459357/

Panossian, A., & Wikman, G. (2008). Farmakologia Schisandra chinensis Bail.: przegląd rosyjskich badań i zastosowań w medycynie. Journal of ethnopharmacology, 118(2), 183-212. https://doi.org/10.1016/j.jep.2008.04.020.

Panossian, A., & Wikman, G. (2009). Oparta na dowodach skuteczność adaptogenów w zmęczeniu i molekularne mechanizmy związane z ich aktywnością chroniącą przed stresem. Current clinical pharmacology, 4(3), 198-219. https://doi.org/10.2174/157488409789375311

Panossian A, Wikman G. Effects of Adaptogens on the Central Nervous System and the Molecular Mechanisms Associated with Their Stress-Protective Activity. Pharmaceuticals (Basel). 2010 Jan 19;3(1):188-224. doi: 10.3390/ph3010188. PMID: 27713248; PMCID: PMC3991026.

Stone, M., Ibarra, A., Roller, M., Zangara, A., & Stevenson, E. (2009). Pilotażowe badanie wpływu suplementacji maca na aktywność fizyczną i pożądanie seksualne u sportowców. Journal of ethnopharmacology, 126(3), 574-576. https://doi.org/10.1016/j.jep.2009.09.012.

Tiwari, S., Gupta, S. K., & Pathak, A. K. (2021). Podwójnie ślepe, randomizowane, kontrolowane placebo badanie wpływu ekstraktu z korzenia Ashwagandhy (Withania somnifera dunal.) na poprawę wytrzymałości sercowo-oddechowej i regeneracji u zdrowych dorosłych sportowców. Journal of ethnopharmacology, 272, 113929. https://doi.org/10.1016/j.jep.2021.113929

Wu, L., Zhang, A. L., Di, Y. M., Shergis, J. L., Chen, Y., Guo, X., Wen, Z., Thien, F., Worsnop, C., Lin, L., & Xue, C. C. (2014). Terapia żeń-szeniem Panax w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc: protokół badania klinicznego i badanie pilotażowe. Chinese medicine, 9, 20. https://doi.org/10.1186/1749-8546-9-20

Exit mobile version