ZiołaNaZdrowo.pl - wszystkie informacje o ziołach i ziołolecznictwie - dowiedz się o nas więcej  →

Ziołolecznictwo

7 zalet miłorzębu japońskiego: Dawkowanie i bezpieczeństwo

Miłorząbdwuklapowy (Ginkgo biloba) to starożytna roślina o długiej historii stosowania w medycynie tradycyjnej.

W Chinach od tysięcy lat stosowany jest między innymi w leczeniu astmy, gruźlicy, utraty słuchu, nerwowości, chorób serca i cukrzycy.

W tym artykule przyjrzymy się aktywnym związkom i korzyściom zdrowotnym miłorzębu japońskiego, a także jego dawkowaniu i bezpieczeństwu.

Czym jest miłorząb japoński?

Miłorząb japoński, znany naukowo jako Ginkgo biloba, jest jednym z najstarszych żyjących gatunków drzew na świecie. Roślina ta pochodzi z Chin, ale rośnie w wielu innych częściach świata, w tym w różnych częściach Ameryki Północnej, Europy i Azji.

Drzewa miłorzębu rozwijają się w klimacie umiarkowanym, a na niektórych obszarach mogą osiągać ponad 100 stóp wysokości.

Miłorząb jest bogaty w liczne związki bioaktywne, z których większość znajduje się w jego liściach. W szczególności miłorząb jest bogaty w następujące związki:

  • Flawonoidy
  • Terpenoidy (zwłaszcza ginkgolidy)
  • Alkilofenole
  • Lignany
  • Polisacharydy

Dodatkowo, nasiona i orzechy miłorzębu zawierają również kilka korzystnych związków, takich jak witamina C, ryboflawina i inne witaminy z grupy B, białka i minerały (np. mangan, wapń, cynk).

Korzyści zdrowotne miłorzębu japońskiego:

Ginkgo jest jednym z najlepiej przebadanych ziół na świecie.

Podczas gdy wiele uwagi poświęcono korzyściom miłorzębu dla choroby Alzheimera i demencji, przeprowadzono wiele badań, które wykazały wiele innych potencjalnych korzyści zdrowotnych miłorzębu.

Wiele z tych badań to próby kliniczne, które mają zwykle najwyższy poziom wiarygodności i przydatności.

Ogólnie rzecz biorąc, miłorząb japoński wiąże się z następującymi korzyściami zdrowotnymi:

1. Może pomóc w chorobie Alzheimera

Duża liczba badań klinicznych wykazała, że miłorząb japoński przynosi korzyści pacjentom cierpiącym na chorobę Alzheimera i demencję. Jest to częściowo spowodowane neuroprotekcyjnym działaniem miłorzębu poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego w mózgu.

W jednym randomizowanym badaniu klinicznym z udziałem 395 pacjentów w wieku 50 lat i starszych, ci, którzy przyjmowali 240 mg ekstraktu z miłorzębu, mieli znacznie mniej objawów choroby Alzheimera i demencji wraz ze znacznym wzrostem funkcji poznawczych i wyników w zakresie zdrowia psychicznego w porównaniu z grupą kontrolną.

W badaniu obserwacyjnym naukowcy przyjrzeli się skuteczności donepezilu (popularnego leku na chorobę Alzheimera / demencję) w porównaniu z ekstraktem z miłorzębu japońskiego w leczeniu choroby Alzheimera u pacjentów w podeszłym wieku. Po 12 miesiącach okazało się, że miłorząb japoński był podobny (jeśli nie nieco lepszy) do donepezilu pod względem poprawy pamięci i funkcji poznawczych, ale miał również mniej skutków ubocznych i lepszy profil bezpieczeństwa.

W innym badaniu klinicznym z udziałem 404 pacjentów z chorobą Alzheimera lub otępieniem naczyniowym, pacjenci, którym podawano ekstrakt z miłorzębu, odnotowali znaczną poprawę pamięci, nastroju i ogólnego funkcjonowania w codziennym życiu w porównaniu z placebo. Warto zauważyć, że oceny niepokoju opiekunów były również znacznie niższe w grupie miłorzębu.

Również badanie kliniczne z podwójnie ślepą próbą na 410 pacjentach ambulatoryjnych z łagodną do umiarkowanej demencją wykazało bardzo podobne wyniki do powyższego badania. W szczególności, pacjenci przyjmujący miłorząb mieli znacznie lepsze objawy choroby Alzheimera / demencji, jakość życia i funkcje poznawcze.

Jednak nie wszystkie badania wykazały pozytywne wyniki. Badanie kliniczne przeprowadzone na 214 pacjentach w podeszłym wieku wykazało, że suplementacja ginkgo nie poprawiła znacząco demencji lub związanych z wiekiem zaburzeń pamięci. Co więcej, miłorząb japoński nie poprawił znacząco funkcjonowania behawioralnego ani aspektów codziennego życia.

Inne badanie kliniczne z udziałem pacjentów ambulatoryjnych z demencją wykazało nieco niejednoznaczne wyniki dotyczące skuteczności miłorzębu w leczeniu demencji. Okazało się jednak, że pacjenci, którzy przyjmowali ekstrakt z Ginkgo biloba (120 mg lub 240 mg dziennie) mieli znacznie lepszą wydajność poznawczą i zmniejszone nasilenie choroby w porównaniu z placebo.

Podsumowanie:

Wiele badań klinicznych wskazuje, że miłorząb japoński może pomóc zmniejszyć objawy choroby Alzheimera i chronić zdrowie mózgu. Jednak kilka badań przyniosło mieszane wyniki, co może wskazywać, że dawkowanie i forma są ważnymi zmiennymi. Konieczne są dodatkowe badania w celu zweryfikowania dokładnego mechanizmu działania, a także najlepszej dawki i formy.

2. Może poprawiać funkcje poznawcze

Uważa się, że miłorząb japoński korzystnie wpływa na funkcje poznawcze u zdrowych, młodych osób.

W jednym z badań 20 zdrowym ochotnikom przypisano placebo lub 120 mg, 240 mg lub 360 mg ekstraktu z miłorzębu japońskiego. Naukowcy odkryli zależną od dawki poprawę koncentracji uwagi, co oznacza, że wyższe dawki (do 360 mg) wydawały się zapewniać lepsze wyniki. Dodatkowo, wszystkie dawki miłorzębu wiązały się ze znaczną poprawą pamięci i funkcji poznawczych w porównaniu z placebo.

Inne badanie kliniczne z udziałem 78 zdrowych, młodych osób wykazało, że niska dawka (120 mg) miłorzębu doprowadziła do znacznej poprawy niektórych aspektów pamięci, takich jak pamięć robocza i jakość pamięci, ale nie w zakresie uwagi w porównaniu z placebo.

W innym badaniu klinicznym z udziałem 61 zdrowych uczestników ekstrakt z Ginkgo biloba wiązał się ze znaczną poprawą pamięci roboczej, przetwarzania informacji i funkcjonowania wykonawczego w porównaniu z grupą kontrolną.

Wreszcie, w jednym z badań wzięło udział 20 zdrowych, młodych ochotników i przydzielono ich do przyjmowania miłorzębu japońskiego, żeń-szenia azjatyckiego(Panax ginseng), kombinacji miłorzębu i żeń-szenia lub placebo, przy czym każdy z nich był oddzielony okresami wymywania.

Okazało się, że przyjmowanie samego miłorzębu wiązało się ze znaczną poprawą pamięci, uwagi, przetwarzania informacji i nastroju. Co więcej, połączenie miłorzębu z żeń-szeniem również wiązało się ze znaczną poprawą pamięci, uwagi i przetwarzania informacji, ale nie nastroju. Wygląda więc na to, że sam miłorząb był równie, jeśli nie bardziej, skuteczny niż połączenie go z żeń-szeniem.

Podsumowanie:

Kilka badań klinicznych pokazuje, że miłorząb japoński może być korzystny dla poprawy pamięci, przetwarzania informacji i funkcjonowania mózgu. Zakrojone na szeroką skalę badania kliniczne na ludziach byłyby pomocne w wykazaniu skuteczności miłorzębu w populacjach masowych.

3. Może zmniejszać niepokój i depresję

Oprócz zdrowia poznawczego, miłorząb japoński może również korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne, takie jak zmniejszenie lęku, depresji i stresu.

W jednym z badań na 80 pacjentach z depresją po udarze mózgu, osoby, którym podawano miłorząb wraz z wenlafaksyną (lek na depresję i lęk), miały znacznie niższe wskaźniki depresji i lepsze codzienne życie w porównaniu z wenlafaksyną.faxine alone.

Co więcej, pacjenci przyjmujący miłorząb japoński wraz z wenlafaksyną mieli wyższe poziomy BDNF (związku potrzebnego do ogólnego zdrowia mózgu) i 5-HT (związku ważnego dla nastroju i dobrego samopoczucia) w porównaniu z grupą przyjmującą wenlafaksynę. Wreszcie, grupa stosująca kombinację wenlafaksyny potrzebowała niższych dawek wenlafaksyny i miała mniej skutków ubocznych.

W innym badaniu klinicznym z udziałem 81 pacjentów z dużą depresją, osoby, którym podawano 120 mg wyciągu z Ginkgo biloba wraz z terapią elektrowstrząsową (ECT), wykazały większą poprawę funkcji poznawczych i mniejszą depresję w porównaniu z samą terapią elektrowstrząsową.

Wiadomo również, że demencja jest związana z wieloma zaburzeniami zdrowia psychicznego. W związku z tym jedno z badań przeprowadzonych na ponad 400 pacjentach z demencją z objawami zdrowia psychicznego wykazało, że leczenie 240 mg ekstraktu z miłorzębu japońskiego wiązało się ze znacznym zmniejszeniem lęku, apatii, drażliwości, depresji i zaburzeń snu w porównaniu z grupą kontrolną.

Inne badanie dotyczyło wpływu miłorzębu na lęk, w którym wzięło udział 107 pacjentów z uogólnionym zaburzeniem lękowym lub zaburzeniem adaptacyjnym z lękowym nastrojem. Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy przyjmowali ginkgo (240 mg lub 480 mg) mieli znacznie niższy poziom lęku, napięcia i agresji w porównaniu z placebo.

Wreszcie, randomizowane, kontrolowane badanie z udziałem uchodźców wojennych wykazało, że osoby, które otrzymywały ekstrakt z miłorzębu japoń skiego wraz z psychoedukacją, miały znacznie niższy poziom lęku, stresu oraz zmęczenia psychicznego i fizycznego w porównaniu z samą psychoedukacją.

Podsumowanie:

Badania kliniczne na ludziach pokazują, że miłorząb japoński może obniżać poziom depresji, lęku i stresu.

4. Może wspierać zdrowie serca

Kilka różnych badań klinicznych wykazało również, że miłorząb japoński korzystnie wpływa na zdrowie serca i związane z nim czynniki.

W jednym z badań klinicznych na 11 osobach z zespołem metabolicznym, suplementacja ekstraktem z miłorzębu japoń skiego doprowadziła do znacznego obniżenia różnych markerów stanu zapalnego, takich jak IL-6 i białko C-reaktywne. Co więcej, pacjenci przyjmujący miłorząb mieli znacznie niższe markery miażdżycy i tworzenia się blaszek miażdżycowych. Wszystkie te wyniki sugerują zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego i śmiertelności.

W innym badaniu z udziałem 8 pacjentów, którzy przeszli operację pomostowania aortalno-wieńcowego, wykazano, że leczenie miłorzębem zmniejsza tworzenie się blaszek miażdżycowych i hamuje miażdżycę (zwężenie tętnic), jednocześnie poprawiając przepływ krwi oraz profile cholesterolu i lipidów we krwi. Co więcej, pacjenci przyjmujący miłorząb mieli znacznie wyższy poziom dysmutazy ponadtlenkowej i innych enzymów antyoksydacyjnych, co sugeruje dalsze działanie ochronne dla zdrowia serca.

Następnie, w badaniu klinicznym na 102 pacjentach z ostrym udarem niedokrwiennym mózgu, osoby, którym podawano ekstrakt z miłorzębu, miały znacznie zmniejszone nasilenie objawów udaru w porównaniu z placebo, takich jak świadomość, język, siła fizyczna i utrata czucia.

Ponadto badanie kliniczne przeprowadzone na 8 pacjentach, którzy przeszli operację pomostowania naczyń wieńcowych, wykazało, że leczenie miłorzębem doprowadziło do znacznego zmniejszenia tworzenia się blaszek miażdżycowych i miażdżycy. Co więcej, miłorząb japoński wydaje się zwiększać aktywność antyoksydacyjną i poprawiać profil lipidowy krwi.

Wreszcie, w badaniu przeprowadzonym na 50 pacjentach z nadciśnieniem tętniczym (wysokim ciśnieniem krwi), leczenie ekstraktem z miłorzębu japońskiego było skorelowane ze znacznie niższym poziomem cholesterolu całkowitego.i trójglicerydów w porównaniu z grupą kontrolną.

Podsumowanie:

Badania na małą skalę wskazują, że miłorząb japoński może wspomagać zdrowie układu sercowo-naczyniowego, zapobiegając tworzeniu się blaszek miażdżycowych, zmniejszając nasilenie objawów udaru i obniżając poziom cholesterolu. Potrzebne są badania na dużą skalę, aby potwierdzić te odkrycia.

5. Właściwości przeciwcukrzycowe

Badania sugerują również, że miłorząb japoński ma działanie przeciwcukrzycowe, szczególnie u osób z cukrzycą typu 2 (T2D).

W jednym kontrolowanym placebo badaniu klinicznym u pacjentów z T2D, leczenie ekstraktem z miłorzębu japońskiego wiązało się ze znacznym spadkiem poziomu HbA1C (marker poziomu cukru we krwi), glukozy i insuliny w porównaniu z placebo. Dodatkowo, grupa leczona miłorzębem miała znacznie niższe wyniki wskaźnika masy ciała (BMI) i trzewnej tkanki tłuszczowej po 90 dniach suplementacji.

Następnie, w badaniu na 60 pacjentach z T2D i 60 pacjentach z zespołem metabolicznym, stwierdzono, że suplementacja ekstraktem z miłorzębu znacznie zmniejszyła BMI, obwód talii i trzewną tkankę tłuszczową, jednocześnie poprawiając poziom glukozy i insuliny, insulinooporność i profile lipidowe. Wreszcie, leczenie było związane ze zmniejszonym stanem zapalnym i zwiększoną całkowitą pojemnością przeciwutleniającą.

Inne badanie dotyczyło efektów leczenia skojarzonego Ginkgo biloba i Liuwei Dihuang (tradycyjna chińska formuła ziołowa) u osób z T2D z lub bez wczesnej nefropatii cukrzycowej (potencjalne powikłanie nerek, które jest często związane z T2D). Naukowcy odkryli, że to leczenie skojarzone wiązało się ze znacznym obniżeniem wartości stosunku albuminy do kreatyniny w moczu (test na uszkodzenie nerek i upośledzenie ich funkcji) w porównaniu z placebo.

Wreszcie, badanie kliniczne z udziałem 56 pacjentów z T2D wykazało, że leczenie ginkgo wiązało się z tendencją do poprawy kontroli glikemii w porównaniu z leczeniem zieloną herbatą(Camellia sinensis) i grupą placebo. Co więcej, leczenie miłorzębem wiązało się ze znaczną poprawą funkcjonowania psychologicznego i zmniejszeniem stresu w porównaniu z pozostałymi dwiema grupami.

Podsumowanie:

Ginkgo może wspierać zdrowy poziom cukru we krwi, glukozy i insuliny w organizmie. Potrzebne są dodatkowe badania na ludziach w celu dalszego potwierdzenia tych odkryć.

6. Może pomóc w leczeniu ADHD

Niewielka liczba badań wykazuje również, że miłorząb japoński korzystnie wpływa na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Jedno z badań klinicznych z udziałem 20 dzieci z ADHD wykazało, że dzieci, które przyjmowały do 240 mg ekstraktu z miłorzębu, miały znacznie niższe objawy ADHD w porównaniu z grupą kontrolną, a także poprawiły jakość życia, uwagę i wydajność zadań.

Inne badanie kliniczne z udziałem 60 dzieci wykazało, że leczenie ekstraktem z miłorzębu wraz z metylofenidatem (popularnym lekiem na ADHD) wiązało się z większą poprawą w zakresie ADHD i uwagi w porównaniu z grupą placebo.

Podsumowanie:

Badania kliniczne wykazały, że miłorząb japoński przynosi korzyści osobom z ADHD, poprawiając wykonywanie zadań i koncentrację uwagi. W celu uzyskania dalszych dowodów potrzebne są badania na dużą skalę na ludziach.

7. Może zmniejszać szumy uszne

Wreszcie, niektóre badania pokazują, że miłorząb japoński może zmniejszać szumy uszne, szczególnie u osób starszych.

W W randomizowanym badaniu klinicznym z udziałem pacjentów z szumami usznymi stwierdzono, że leczenie ekstraktem z miłorzębu ma podobną skuteczność w porównaniu z pentoksyfiliną (powszechnie stosowanym lekiem na szumy uszne) w zakresie zmniejszania głośności, uciążliwości i ogólnego cierpienia/niepełnosprawności. Dodatkowo, ginkgo wiązało się z mniejszą liczbą skutków ubocznych w porównaniu do pentoksyfiliny.

W innym badaniu klinicznym 33 pacjentom podawano aparaty słuchowe, ekstrakt z miłorzębu lub leczenie skojarzone. Naukowcy odkryli, że leczenie ginkgo samodzielnie lub w połączeniu z aparatami słuchowymi wiązało się ze zmniejszeniem głośności i nasilenia szumów usznych.

Podsumowanie:

Badania kliniczne pokazują, że miłorząb japoński może pomóc zmniejszyć nasilenie szumów usznych, chociaż więcej badań klinicznych na ludziach byłoby przydatnych w dalszej weryfikacji tych odkryć.

Bezpieczeństwo:

Miłorząb japoński wydaje się być bezpieczny dla większości ludzi, gdy jest przyjmowany doustnie w umiarkowanych ilościach.

Potencjalne działania niepożądane miłorzębu obejmują bóle głowy, rozstrój żołądka, zawroty głowy, kołatanie serca, zaparcia i reakcje alergiczne.

Ginkgo może również wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew i zwiększać ryzyko krwawienia. Sam miłorząb zwiększa przepływ krwi i rozrzedza krew, więc może zwiększać ryzyko krwawienia, gdy jest przyjmowany z podobnie działającymi lekami.

Ciąża i laktacja:

Wreszcie, kobiety w ciąży lub karmiące piersią mogą nie chcieć suplementować miłorzębu, ponieważ może to być niebezpieczne. W szczególności miłorząb ma właściwości przeciwpłytkowe, które mogą wydłużyć czas krwawienia podczas porodu. Ponadto wpływ miłorzębu na fazy rozrodcze jest niejasny, więc zazwyczaj najlepiej jest trzymać się z dala od takich ziół w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Dawkowanie:

Według badań, ekstrakt z miłorzębu japońskiego musi być standaryzowany, aby uzyskać jak najlepsze efekty, ponieważ surowe liście miłorzębu lub ekstrakty z liści o niskim stężeniu nie mają naukowo potwierdzonych korzyści.

Dwa najważniejsze składniki miłorzębu to laktony terpenowe i glikozydy flawonowe miłorzębu.

W przypadku tych preparatów korzystne dawki zwykle mieszczą się w zakresie od 120 do 240 mg, chociaż w niektórych schorzeniach z powodzeniem stosowano dawki do 480 mg.

Najlepiej przebadaną formą jest EGb 761®, więc szukaj tej formy miłorzębu na etykiecie, gdy idziesz kupić suplement.

Jak włączyć miłorząb do diety:

Miłorząb japoński jest najczęściej stosowany w formie suplementów, w postaci tabletek doustnych, ekstraktów lub kapsułek. Można go jednak również spożywać w postaci herbaty.

W oparciu o badania, najbardziej prawdopodobne korzyści zdrowotne ginkgo pochodzą z przyjmowania standaryzowanej formy w postaci tabletek, ekstraktu lub kapsułek.

Nazewnictwo i taksonomia:

Miłorząbdwuklapowy (Ginkgo biloba) należy do rodziny miłorzębowatych (Ginkgoaceae ). Drzewa miłorzębu można rozpoznać po nieco stożkowatym kształcie z charakterystycznymi dwuklapowymi liśćmi w kształcie wachlarza.

Liście są ciemnozielone, a jesienią przebarwiają się na jasnożółty kolor. Ponadto pień miłorzębu może często dorastać do 100 stóp wysokości i ośmiu stóp szerokości.

Miłorząb jest jednym z najstarszych żyjących gatunków drzew na naszej planecie. Niektóre drzewa miłorzębu mogą żyć setki lat, a w niektórych przypadkach nawet 3500 lat.

Historia i tradycyjne zastosowanie:

Miłorząb japoński jest stosowany jako tradycyjna roślina lecznicza od ponad 2000 lat w Chinach i innych częściach świata.

Liście miłorzębu były często używane w tradycyjnej medycynie.W medycynie chińskiej i innych kulturach stosowany jest w leczeniu chorób krwi, poprawie pamięci i zdolności poznawczych, problemach z sercem, chorobach płuc i układu oddechowego oraz chorobach skóry.

Ponadto orzechy i nasiona miłorzębu japońskiego były często wykorzystywane w Chinach i innych częściach świata do celów kulinarnych, ale czasami były również wykorzystywane do celów leczniczych opisanych powyżej.

Wnioski:

Ginkgo to roślina o znaczącym historycznym zastosowaniu leczniczym na wiele różnych dolegliwości. Jest bogaty w wiele różnych związków bioaktywnych, a współczesne badania wykazały wiele potencjalnych korzyści płynących z miłorzębu, szczególnie z jego liści.

Ginkgo może potencjalnie oferować ochronę przed chorobą Alzheimera i demencją, poprawiać funkcje poznawcze, zmniejszać lęk i depresję, poprawiać zdrowie serca, zmniejszać cukrzycę, zmniejszać ADHD i zmniejszać szum w uszach.

Ogólnie rzecz biorąc, miłorząb japoński wydaje się być bezpieczną i korzystną rośliną, którą można regularnie włączać do swojej diety.

Podobne artykuły
Ziołolecznictwo

11 ziół na zdrową jesień

Ziołolecznictwo

10 najlepszych ziół na zapalenie stawów

Ziołolecznictwo

Olej z czarnych nasion na opryszczkę

Ziołolecznictwo

Palmaria - 4 największe korzyści, dawkowanie i bezpieczeństwo

Zapisz się na Newsletter
i otrzymuj najnowsze posty prosto na swoją skrzynkę